Panik atak olarak da bilinen panik bozukluk, ani şekilde ortaya çıkan, bazı zamanlarda tekrar eden ve bireyin yoğun bir şekilde korkmasına neden olan nöbetlerdir. Birdenbire başlayan korku nöbetleri, zaman ilerledikçe şiddetlenme gösterir ve yaklaşık 10 dakika gibi kısa bir süre içinde en yoğun düzeye çıkar. 

Panik atak nöbeti yarım saat kadar devam edebileceği gibi, bu süre bir saate de çıkabilir. Panik bozukluk, oldukça belirgin seyreden belirtiler eşliğinde kendini gösterebilmektedir. Yoğun şekilde duyulan göğüs ağrısı veya göğüste sıkışma, kalbin hızlı çarpması, yoğun terleme, nefes darlığı ya da boğulma hissine kapılma ve soluğun kesilmesi, panik atak hastalığında en sık seyreden belirtilerdir. Tüm bunların yanı sıra baş dönmesi, düşme ya da bayılma hissine kapılma, üşüme, ürperme ya da ateş basması, mide bulantısı veya karın ağrısı da sık rastlanılan belirtiler arasındadır. 

Panik atak geçiren bireyler, kalp krizi geçirerek ölme ya da kontrollerini kaybederek çıldırma eşiğine gelebilmektedirler. Kişi, hasta olmasa dahi sürekli doktora gitme isteği duyar, en kötü olasılıkları göze alarak negatif bir düşünme içine girer. Tüm bunlar dışında, panik atak hastalarında davranış değişimleri de mevcuttur. Panik ataklar esnasında birtakım felaketlerin meydana geleceğini düşünen hastalar, ataklara karşı sürekli ilaç taşıma ve kullanma eğiliminde olabilirler.

Panik bozukluk, sık rastlanılan bir psikolojik rahatsızlıktır. Genellikle 25 ile 30 yaşları arasında görülmektedir. Kadınlarda, erkeklere oranla 2 ya da 3 kat daha sık görülmektedir. Panik bozukluğu, tedavi edilebilen bir sorundur. İlaç tedavisi ile beyin sinir hücrelerinde yer alan bozuk hormonlar düzeltilmeye çalışılır. Tedavi aşamasında genellikle en hafif doz ilaç ile başlanır, durumun derecesine göre doz değişimi yapılır. 

İlaç tedavisi dışında, bilişsel ve davranışçı tedavi de uygulanabilmektedir. Bilişsel tedavide, kişinin aslında tamamı ile zararsız olan bu durum ve inandığı yanlış düşüncelerden vazgeçmesi amaçlanır. Panik bozuklukta en iyi sonuç, ilaç ve bilişsel tedavinin birlikte uygulanması ile elde edilir.