Omurgamız art arda dizilmiş 33 kemikten (omur) meydana gelmektedir. Yer çekimi ve bunun dışında gelişen hareketsizlik, duruş bozuklukları ve darbeye bağlı sorunlar omurgada hasar oluşmasına neden olabilmektedir. Boyun, sırt ve belimizde bulunan omurlar arasında disk adı verilen koruyucu bir yastıkçık bulunmaktadır. Bu bölgede ortaya çıkan hasarlar diskleri yıpratmaya başlar bu da fıtıkları oluşturur. Omurga da meydana gelen gerilim ağrıların ortaya çıkmasında etkili olur. Yıpranmalar sonucunda omurganın en zayıf noktasında fıtıklar oluşmaya başlar. İlk olarak şiddetli bel ağrısı ardından da bacağa ve ayağa vuran ağrılar, ayaklarda oluşan uyuşmalar hareketlerde oluşan kısıtlılık, yürüme de ve oturmada güçlük çekme gibi belirtilerle fıtık kendini gösterir. 

Dinlenme ve bazı ilaçlar ile tedavi edilebilen bu hastalığın ileri seviyelerinde ise cerrahi müdahalelerle hastalar tedavi edilebilmektedirler. Bel fıtığına tanı koyabilmek için ayrıntılı bir muayenenin ardından MR ya da bilgisayarlı tomografi çekilmelidir. Bel fıtığı tanısı konulan bir kişinin ağırlık kaldırmaması, belini bükmemesi, otururken bel boşluğunu yastıkla desteklemesi, yukarıya doğru uzanmaması ve belini sürekli sıcak tutması gerekmektedir.

Bel fıtığı tanısı konulan hastalarda ilk olarak ilaç ve fizik tedavi yöntemlerine başvurulmaktadır. İlaç tedavisinden önce hastanın yatarak dinlenmesi de önemlidir. Korse kullanılması da tedaviye hazırlanma da önemli bir adımdır. Ancak bu yöntemler uzun süreli tedaviler değildir tedavi öncesi rahatlamayı sağlamak amaçlı uygulanmalıdır çünkü kasların zayıflaması ile daha büyük hasarlar alınabilir. İlaçlar genellikle ağrının giderilmesine yöneliktir. 

Ağrı ilaçlarla kontrol altına alındıktan sonra fizik tedavi uygulamalarına başlanılır. Bu tedavide hedef kasları güçlendirmektir. Bu yöntemle fıtıklaşan diskin üzerine daha fazla yüklenilmesi de engellenmiş olunur. Bu yöntemlerin yetersiz geldiği fıtığın hala ayaktaki sinirleri sıkıştırmaya devam ettiği durumlar da cerrahi müdahalelere başvurulur. Bacakta güç kaybı, hissizlik, idrar kaçırma gibi şikâyetler olduğunda ise acil müdahale gerektirir. Cerrahi tedavide disklerde fıtıklaşan ve sinirleri sıkıştıran materyallerin temizlenmesi işlemi gerçekleştirilir. Bu alanda birbirinden farklı birkaç tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bunları, açık diskektomi, mikroskop kullanılarak yapılan mikrodiskektomi, disk protezi, kapalı ve kamera kullanılarak endoskopik diskektomi ve laser disk ameliyatı şeklinde sıralayabiliriz. Bel fıtığı ameliyatlarında hasta ameliyat olduğu gün ayağa kalkabilir hatta taburcu edilebilir. Ancak ameliyatın sonrasında dikkat etmesi gereken birçok nokta vardır. Bu ameliyat çeşitlerinin belirlenmesi hastanın yaşına, fıtığının yerine ve şekline göre belirlenir.