Hemoroid, makat bölgesinde yer alan bağ dokusu gevşemesinin sonucunda toplar damarların genişleyerek dışarı doğru sarkmasıyla çıkıntılar oluşturması durumudur. Makat bölgesine bakıldığında görünmeyen çıkıntılar iç hemoroid, dışarıda yer alanlar ise dış hemoroid olarak adlandırılır. İç hemoroidler, ıkınıldığında ya da zorlanıldığında dışarıdan görülebilirler. 

Normal durumda iç hemoroidler kişide herhangi bir şikayete yol açmaz. Fakat bu hemoroidlerin dış yüzeyi hassaslaşırsa makatta kanama görülür ve kişide birtakım problemler ortaya çıkmaya başlar. Dış hemoroidler, kişiyi normal yoldan da rahatsız edebileceği gibi, estetik olarak da rahatsız eder ve kaşıntıya neden olabilir. Hemoroid ilk aşamada önlem alınmaz ve tedavi edilmezse, önemli oranda bir ilerleme görülür. 

Sıkça karşılaşılan bir sorun olan hemoroid, hakkında yanlış bilinenler nedeniyle bireyleri daha da korkutmaktadır. Hemoroid tedavi edilmezse kanser hastalığına dönüşür düşüncesi, tamamen yanlış bir kanıdır. Hemoroid, kanserle herhangi bir ilgisi olmayan farklı bir durumdur. Kanser, ilk oluştuğu sırada direk tümör olarak meydana gelen ve o şekilde ilerleyen bir hastalıktır. 

Kalın bağırsak kanserinde görülen kanama, nemlenme ve kaşıntı gibi hisler, basur rahatsızlığında da görüldüğü için, toplum içinde yanlış bir yargı söz konusudur. Basur hastalığının bireyler arasında sıklıkla görülmesi, bu şekilde bir yanlış yargıya neden olmaktadır. Bazı durumlarda da bu olay, tam tersi şekilde görülmektedir. Kalın bağırsak hastalığı bulunan bireyler, basurla aynı belirtileri taşıdığından, durumu önemsememekte ve üstünde durmamaktadırlar. Kişilerin bu tür rahatsızlıkları duymaları sonucunda çekinmeden ve utanmadan muhakkak bir hekime başvurmaları oldukça önemlidir. Toplumsal yargılar ve kulaktan dolma sözler sonucunda kontrollerin ertelenmesi ve ihmal edilmesi, hastalığı daha da ilerletir. Hemoroid, halk dilinde bilinen adı ile basur, kontrolü geciktirilmemesi gereken bir durumdur. Fakat kontrolü ve tedavisi için geç kalınsa dahi basur, kanser hastalığına dönüşmesi mümkün olamayan bir sağlık sorunudur.