Göz kapaklarının gözlerimizi koruması ve istenilen nemi gözlerde sağlaması dışında, estetik açıdan görüntüleri de önemlidir. Alt ve üst göz kapakları, anatomik olarak birbirlerine çok benzemektedirler. Alt ve üst göz kapaklarının hem göz kapağını açmaya, hem de kapamaya yarayan iki önemli kası bulunmaktadır. Göz kapakları bazen yaşlanmanın etkisiyle ve yapısal nedenlere bağlı olarak, bazen ise doğumsal olarak düşüklük göstermektedir. Göz kapağı hastalıklarının en sık rastlanılan şekli ise "pitozis" olarak adlandırılan üst göz kapağının düşük olmasıdır. Oluşum mekanizmasına göre pitozis ikiye ayrılmaktadır; doğumsal pitozis ve edinilmiş pitozis. Doğumsal göz kapağı düşüklüğü, üst göz kapağında olan kaldırıcı kastaki gelişme bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Doğumsal göz kapağı düşüklüğünde eğer göz kapağı göz bebeğini kısmen kapatıyorsa, kişi rahat görebilmek için kaşlarını yukarı doğru kaldırarak daha rahat görmeye çalışabilir ve bu durum alında kırışıklıklara sebebiyet verir. 

Doğumsal göz kapağı düşüklüğü çok fazla vakit geçmeden tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Kapak düşüklüğü çok az olabildiği gibi, göz bebeğini örtecek kadar ileri boyutta da olabilir. Eğer ki böyle bir durumda tedavi geciktirilirse görme sağlığını olumsuz etkiler ve göz tembelliğine yol açar. Kapak düşüklüğünün hafif olduğu durumlar ise hem estetik hem de psikolojik açıdan kişi rahatsız edebileceği için bu durumunda tedavisi şarttır. Edinilmiş ptozis ise, göz kapağında oluşan bir iltihap, apse ya da ödemin kapağı ağırlaştırmasından kaynaklanmaktadır. Edinilmiş ptozis ayrıca, yaşlanmaya bağlı olarak göz kapağını kaldıran kasın zaman içinde esnemesinden de kaynaklanabilir. 

Göz kapağı düşüklüğü tedavisi ancak cerrahi yöntemlerle yapılabilmektedir. Ameliyat genellikle lokal anestezi altında yapılmakta ve ameliyat esnasında göz kapağı düşüklüğüne sebep olan kas kısaltılarak güçlendirilmektedir. Ameliyat sonrasında kapaklarda hafif morarma ve ödem olsa da bu durum birkaç gün sürmekte ve hemen geçmektedir. Sinir felcine bağlı olan veya kas işlevinin çok az olduğu ağır doğumsal düşüklükte ise göz kapağı deri altından silikon bantlarla hastanın alın kasına yapıştırılarak, kaşların kaldırılması ve göz kapaklarının açılması sağlanır. Göz kapağı ameliyatı olan hastaların ameliyat sonrasında hem görüş açıları düzelir, hem de estetik ve psikolojik açıdan kendilerini iyi hissetmeleri sağlanmış olur.